Vecka 37

Dagmamma, brunna, dagbarnvårdare, familjedaghem, pedagogisk omsorg

Vecka 37

Den här veckan har vi utforskat fåglarnas spännande värld. Vi har fått lära oss mer om olika fåglar genom samtal, böcker, skapande och jämförelser.

Vi har bland annat jämfört havsörnen och kungsfågeln. Barnen fick fundera över vad som skiljer fåglarna åt – deras storlek, utseende, var de bor och vad de äter. Vi märkte upp en havsörn på golvet med hjälp av ett rep. Wow, hela gruppen fick plats på havsörnen. Vi jämförde också vikten. Hur många petflaskor med vatten väger en havsörn? Och en kungsfågel lika mycket som ett litet papper?? Det blev många spännande tankar och upptäckter! Tänk att två fåglar kan vara så olika, men ändå ha så mycket gemensamt.

Vi har också läst böcker om kråkor och svalor och använt bilder och samtal för att utveckla vårt ordförråd och vår kunskap. I vårt skapande har barnen fått göra en egen fågel, som vi hängde upp i fönstret.

På Brunnagården har vi haft fortsatt med våra samarbetslekar och andra lekar där balans och krypande har varit i fokus.

Tre av barnen fick göra en liten utflykttillbiblioteket. . Vi åkte buss dit, vilket i sig blev en spännande del av utflykten. På biblioteket fick vi hjälpas åt att hitta böcker kring vårt himlen-projekt och prata om hur man lånar och tar hand om böcker.

Vädret har verkligen varit varierat under veckan. . Vi har fått uppleva både olika temperaturer och väderväxlingar, vilket också gett oss anledning att studera himlen extra noga och fundera på vart solen tog vägen.

Nästa vecka har vi en utflykt till Drömparken, vi kommer välja dag efter väder. Vi kommer också fortsätta titta på fåglarnas värld.